Committee of Representatives

Most members of the Committee of Representatives are elected by and among Forenet Kredit’s members.

What is the Committee of Representatives?

The Committee of Representatives is the ultimate authority of Forenet Kredit and is composed of 104 members. The committee is tasked with electing members to Forenet Kredit’s Board of Directors and approving Forenet Kredit’s annual reports and amendments made to the association’s Articles of Association.

From 2018, the 104 members are elected as follows:

70 representatives are elected by and among the members of Forenet Kredit. From among the 70 representatives, 35 representatives are elected by the Personal Customers electoral group, and 35 representatives are elected by the Business Customers electoral group. Members are elected to the Committee of Representatives in the Committee’s seven voting districts on a rotational basis – typically two voting districts per year.

30 representatives are elected by and among bondholders.

4 representatives are elected by and among the staff of Nykredit Realkredit A/S.

The Committee of Representatives convene at least twice a year at the time of the publication of the Nykredit Group’s annual and interim reports.

Members of the Committee of Representatives each receive an annual fee of DKK 30,000 for their work.

Bondholders

Arne Juul

Direktør

Election year: 2017-2021

Bondholder

Bjarne Thorup

Direktør

Election year: 2017-2021

Bondholder

Carsten Hansen

Tidligere minister

Election year: 2016-2020

Bondholder

Christian Moltke

Direktør

Election year: 2015-2019

Bondholder

Christina F. Bustrup

Adm. direktør

Election year: 2017-2021

Bondholder

Cristina Lage

Bestyrelsesformand

Election year: 2014-2018

Bondholder

Gitte Grønbæk

Direktør

Election year: 2015-2019

Bondholder

Hans Erik Lund

Direktør

Election year: 2015-2019

Bondholder

Helle Busck Fensvig

Adm. direktør

Election year: 2014-2018

Bondholder

Ilse Rohde Jacobsen

Kreativ direktør og indehaver

Election year: 2015-2019

Bondholder

Janus Skak Olufsen

Godsejer og advokat

Election year: 2015-2019

Bondholder

Jesper Loiborg

Adm. direktør

Election year: 2015-2019

Bondholder

Jørgen Wisborg

Adm. direktør

Election year: 2017-2021

Bondholder

Jytte Reinholdt

Direktør

Election year: 2014-2018

Bondholder

Lars Axelsen

Adm. direktør

Election year: 2014-2018

Bondholder

Lars Sylvest

Direktør

Election year: 2017-2021

Bondholder

Lone Andersen

Gårdejer

Election year: 2016-2020

Bondholder

Marie Louise L.M. Friderichsen

Godsejer

Election year: 2017-2021

Bondholder

Mette Kristine Agger

Managing Partner

Election year: 2016-2020

Bondholder

Mette Ravn

Adm. direktør

Election year: 2016-2020

Bondholder

Palle Adamsen

Adm. direktør

Election year: 2017-2021

Bondholder

Per W. Hallgren

Adm. direktør Jeudan A/S

Election year: 2014-2018

BondholderBoard member

Peter Christophersen

Udviklingsdirektør

Election year: 2016-2020

Bondholder

Poul Møller

Direktør

Election year: 2015-2019

Bondholder

Teddy Jacobsen

Direktør

Election year: 2014-2018

Bondholder

Trine Wagner

Direktør

Election year: 2016-2020

Bondholder

Vibeke Krag

Bestyrelsesmedlem, fhv. koncerndirektør i Codan A/S

Election year: 2016-2020

BondholderBoard member

Electionarea I

(Copenhagen and North Zealand)

Albertslund, Allerød, Ballerup, Brøndby, Dragør, Egedal, Fredensborg, Frederiksberg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Herlev, Hillerød, Hvidovre, Høje-Taastrup, Hørsholm, Ishøj, København, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal, Rødovre, Tårnby and Vallensbæk.

Allan Thomsen

Advokat

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Bent Frederiksen

Vicedirektør

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Claus Dyhr

Økonomidirektør

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Eva Parum

Direktør

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Hans Christian Madsen

Adm. direktør

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Henrik Kaa Andersen

Adm. direktør

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Lars Jønstrup Dollerup

Koncerndirektør

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Susanne Husted-Andersen

Advokat

Election year: 2014-2018

Copenhagen and North Zealand

Electionarea II

(Zealand and Bornholm)

Bornholm, Faxe, Greve, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Roskilde, Slagelse, Solrød, Sorø, Stevns and Vordingborg,

Charlotte Vincents Johansen

Økonomidirektør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Private

Flemming Strøm

Viceadm. direktør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Corporate

Helle Lundsgaard

Kommunikationsrådgiver

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Private

Jens Kristian Poulsen

Direktør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Corporate

Jesper Hjulmand

Adm. direktør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm

Michael Bang

Adm. direktør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Private

Michael Kaas-Andersen

Direktør på Selandia Center for Erhvervsrettet Uddannelse

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm CorporateBoard member

Niels Olsen

Adm. direktør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Corporate

Renate Gregersen

Afdelingsleder

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm Private

Tim Kofoed Stender

Direktør

Election year: 2016-2020

Zealand and Bornholm

Electionarea III

(Funen)

Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg and Ærø.

Andreas Munch Møller

Cand. scient. pol.

Election year: 2017-2021

Funen

Bent Juul Sørensen

Gårdejer

Election year: 2017-2021

Funen

Flemming Eriksen

Statsaut. ejendomsmægler og valuar

Election year: 2017-2021

Funen

Frank Siim Sørensen

Direktør

Election year: 2017-2021

Funen

Hemming Van

Adm. direktør

Election year: 2017-2021

Funen

Jens Belling

Direktør

Election year: 2017-2021

Funen

Jesper Vork Nielsen

CTS-tekniker

Election year: 2017-2021

Funen

Lars Åge Rasmussen

Landmand

Election year: 2017-2021

Funen

Louise Andersen

IT & Security Manager

Election year: 2017-2021

Funen

Morten M. Bang

Aktieanalytiker

Election year: 2017-2021

Funen

Electionarea IV

(Southern Jutland)

Billund, Esbjerg, Fanø, Fredericia, Haderslev, Kolding, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Vejle and Aabenraa.

Anders Hansen

Tidl. CEO

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Bo Grønvall Christensen

Førtidspensionist

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Hans Peter Hollænder

Forretningsfører

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Hans-Jørgen Jagd

Selvstændig energikonsulent

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Jens Ejner Christensen

Gårdejer

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Jens Vesterbæk

Ingeniør/HDR

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Michael Torp Sangild

Gårdejer

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Ole Kronholm

Ejendomsmægler

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Ole Roed Jensen

Civilingeniør

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Per Rubæk

Selvstændig

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Peter Kirk Larsen

Advokat

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Peter Skov Schelde

Adm. direktør

Election year: 2016-2020

Southern Jutland

Electionarea V

(Eastern Jutland)

Favrskov, Hedensted, Horsens, Odder, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs and Aarhus.

Christian Christensen

Adm. direktør

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland

Elsebeth Due Kjeldsen

Direktør

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland

Hans Bang-Hansen

Gårdejer & Næstformand i bestyrelsen

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland Board member

Jens Sørensen

Adm. direktør

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland

Michael Mortensen

Direktør

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland

Nina Smith

Formand for bestyrelsen & Professor ved Økonomi, Aarhus Universitet

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland Board member

Per Juulsen

Direktør

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland

Preben Sunke

Koncernøkonomidirektør

Election year: 2015-2019

Eastern Jutland

Electionarea VI

(Western Jutland)

Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Morsø, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Thisted and Viborg.

Charlotte Buur Poulsen

Adm. direktør

Election year: 2014-2018

Western Jutland

Grethe Hassing

Direktør

Election year: 2014-2018

Western Jutland

Kristian Dalsgaard

Advokat

Election year: 2014-2018

Western Jutland

Leif Michael Schrøder

Ejendomsmægler og Valuar, bygningskonstruktør B.T.H.

Election year: 2014-2018

Western Jutland

Lene Christensen

Direktør

Election year: 2014-2018

Western Jutland

Martin Merrild

Gårdejer

Election year: 2014-2018

Western Jutland

Electionarea VII

(Northern Jutland)

Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Norddjurs, Rebild, Randers, Vesthimmerland and Aalborg.

Bettina Egerland

Adm. direktør i Conscius A/S

Election year: 2017-2021

Northern Jutland Board member

Erik Mouritsen

Direktør

Election year: 2017-2021

Northern Jutland

Henrik Thorlacius-Ussing

Adm.direktør

Election year: 2017-2021

Northern Jutland

Jens Otto Størup

Direktør i Motorstyrelsen

Election year: 2017-2021

Northern Jutland Board member

Lars Fredslund

Advokat

Election year: 2017-2021

Northern Jutland

Lars Henrik Brixen Hejlesen

Direktør

Election year: 2017-2021

Northern Jutland

Martin Andreasen

Gårdejer

Election year: 2017-2021

Northern Jutland

Ole Nielsen

Direktør

Election year: 2017-2021

Northern Jutland

Staff-elected

Inge Sand

Seniorerhvervsrådgiver i Nykredit

Election year: 2016-2020

Staff-electedBoard member

Leif Vinter

Formand for NYKREDS (Personalekredsen i Nykredit)

Election year: 2016-2020

Staff-electedBoard member

Olav Bredgaard Brusen

Næstformand i NYKREDS

Election year: 2016-2020

Staff-electedBoard member

Pernille Brøndsted Hirshals

Kundeambassadør i Nykredit

Election year: 2016-2020

Staff-electedBoard member