Committee of Representatives

Most members of the Committee of Representatives are elected by and among Forenet Kredit’s members.

What is the Committee of Representatives?

The Committee of Representatives is the ultimate authority of Forenet Kredit and is composed of 104 members. The committee is tasked with electing members to Forenet Kredit’s Board of Directors and approving Forenet Kredit’s annual reports and amendments made to the association’s Articles of Association.

From 2018, the 104 members are elected as follows:

70 representatives are elected by and among the members of Forenet Kredit. From among the 70 representatives, 35 representatives are elected by the Personal Customers electoral group, and 35 representatives are elected by the Business Customers electoral group. Members are elected to the Committee of Representatives in the Committee’s seven voting districts on a rotational basis – typically two voting districts per year.

30 representatives are elected by and among bondholders.

4 representatives are elected by and among the staff of Nykredit Realkredit A/S.

The Committee of Representatives convene at least twice a year at the time of the publication of the Nykredit Group’s annual and interim reports.

Members of the Committee of Representatives each receive an annual fee of DKK 30,000 for their work.

Electionarea I

(Copenhagen and North Zealand)

Albertslund, Allerød, Ballerup, Brøndby, Dragør, Egedal, Fredensborg, Frederiksberg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Herlev, Hillerød, Hvidovre, Høje-Taastrup, Hørsholm, Ishøj, København, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal, Rødovre, Tårnby and Vallensbæk.

Allan Thomsen

Advokat (H), Hansen & Thomsen Advokataktieselskab, København

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Corporate

Anya Eskildsen

Adm. direktør for Niels Brock, cand.polit.

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Private

Claus Dyhr

Direktør/CFO hos Basisbank A/S

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Private

Helle Okholm

Bestyrelsesmedlem i Jeudan A/S, Goodvalley A/S og Lokaltog A/S

Election Year 2018/2022

Copenhagen and North Zealand Private

Henrik Kaa Andersen

Direktør for AT Holding ApS, uddannet cand.merc. i finansiering fra CBS

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Corporate

Kim Haggren

Underdirektør (Legal Director and Compliance Responsible, Dansk Industri), advokat

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Private

Lone Kjærgaard

Finansdirektør hos Arbejdernes Landsbank, cand.scient.oecon.

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Private

Lone Lund-Rasmussen

Udviklingsdirektør hos FA09, uddannet jurist

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Corporate

Marie Bender Foltmann

HR- og kommunikationsdirektør hos PenSam

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Private|Board member

Michael Demsitz

Næstformand for Forenet Kredit. Adm. direktør hos Boligkontoret Danmark

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Corporate|Board member

Rikke Stampe Skov

Adm. direktør for Impero A/S

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Private

Susanne Husted-Andersen

Advokat, retsmægler, mediator, MKM, advokatfirmaet Husted-Andersen

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Corporate

Thomas Holluf Nielsen

Adm. direktør (Domea.dk)

Election Year 2018-2022

Copenhagen and North Zealand Corporate

Electionarea II

(Zealand and Bornholm)

Bornholm, Faxe, Greve, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Roskilde, Slagelse, Solrød, Sorø, Stevns and Vordingborg,

Helle Lundsgaard

Kommunikationsrådgiver, HD(A) og strategisk planner, Drømmefabrikken

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Private

Henrik Hvidesten

Borgmester i Ringsted Kommune, uddanet cand.oecon.agro

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Corporate

Jens Kristian Poulsen

Direktør for Stiftelsen Sorø Akademi, uddannet forstkandidat

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Corporate

Jesper Hjulmand

Adm. direktør, SEAS-NVE

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Corporate

Kirsten Sydendal

Informationsspecialist hos Nordic Sugar, cand.mag.

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Private

Michael Kaas-Andersen

Direktør for ZBC (Zealand Business College)

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Private|Board member

Niels Nordgaard

Gårdejer

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Corporate

Renate Gregersen

Centerleder i Æblehaven I/S, selvejet aktivitetshus og dagcenter - selvstændig med yogastudiet goyoga.dk

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Private

Rune Holm

Tilflytterkonsulent i Business Center Bornholm, uddannet video-journalist

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Private

Sophus Vørsing

IT-chef i Møbeltransport Danmark A/S

Election Year 2020-2024

Zealand and Bornholm Corporate

Electionarea III

(Funen)

Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg and Ærø.

Andreas Munch Møller

Lektor, VUC Fyn, cand.scient.pol., MA European Studies

Election Year 2017-2021

Funen Private

Bent Juul Sørensen

Gårdejer, Ærø

Election Year 2017-2021

Funen Corporate

Flemming Eriksen

Statsaut. ejendomsmægler og valuar, RealMæglerne Nyborg ApS

Election Year 2017-2021

Funen Private

Frank Siim Sørensen

Adm. direktør, Shoe-d-vision Amba

Election Year 2017-2021

Funen Corporate

Hemming Van

Direktør for HV Invest ApS, cand.merc.

Election Year 2017-2021

Funen Corporate

Jens Belling

Direktør for Lillebælt Gruppen A/S, cand.merc.aud.

Election Year 2017-2021

Funen Corporate

Jesper Vork Nielsen

CTS-tekniker hos Siemens

Election Year 2017-2021

Funen Private

Lars Åge Rasmussen

Landmand, Nr. Åby

Election Year 2017-2021

Funen Corporate

Louise Andersen

IT & Security Manager (Danish Aerospace Company)

Election Year 2017-2021

Funen Private

Morten M. Bang

Ejer af Morten Bang Invest ApS og adjunkt hos UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole, uddannet cand.merc.aud.

Election Year 2017-2021

Funen Private

Electionarea IV

(Southern Jutland)

Billund, Esbjerg, Fanø, Fredericia, Haderslev, Kolding, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Vejle and Aabenraa.

Claus Kokholm

Senior Partner, indehaver af konsulentvirksomheden Claus Kokholm Management ApS og INFINITY Remanufacturing

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Private

Elke Skytte

Cand.jur., ejendomsmægler MDE, indehaver af Estate Billund

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Private

Erik Johannsen

Advokat, partner i Judica Advokaterne

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Private

Hans Peter Hollænder

Forretningsfører i Boligforeningen Søbo i Sønderborg, uddannet civiløkonom HA, HD(R) og registreret revisor

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Corporate

Jens Ejner Christensen

Gårdejer og borgmester i Vejle

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Corporate

Jørgen Thøgersen

Sektionsleder, leder af Projekthuset i Ribe, byrådsmedlem i Vejen Kommune

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Private

Michael Torp Sangild

Gårdejer (Rødekro)

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Corporate

Ole Ballegaard

Direktør for Ballegaard Gruppen

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Corporate

Peter Kirk Larsen

Advokat (Kirk Larsen & Ascanius)

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Corporate

Peter Skou

Kommerciel direktør i R2 Agro A/S

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Private

Sonnich Jensen

Lektor ved Erhvervsakademi Sydvest, uddannet cand.oecon.

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Private

Tobias Jørgensen

Salgschef i Lunderskov Nybyg A/S

Election Year 2020-2024

Southern Jutland Corporate

Electionarea V

(Eastern Jutland)

Favrskov, Hedensted, Horsens, Odder, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs and Aarhus.

Christian Christensen

Adm. direktør (Hornsyld Købmandsgaard A/S)

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Corporate

Michael Mortensen

Direktør (CASA A/S)

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Private

Mie Krog

Direktør i Vimavima, bestyrelsesformand, uddannet cand.negot. og HD i afsætning

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Private

Nina Smith

Formand for Forenet Kredit. Deltidslandmand og professor ved Institut for Økonomi, Aarhus Universitet, uddannet cand.oecon.

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Corporate|Board member

Per Juulsen

Direktør for Kollegiekontoret i Aarhus, uddannet geograf fra Aarhus Universitet

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Corporate

Preben Sunke

Viceadministrerende direktør, Group COO hos Danish Crown A/S, uddannet HD finansiering og MBA

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Corporate|Board member

Tommy Bøgehøj

Direktør for Bøgehøj Invest, iværksætter

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Private

Troels Ravn Klausen

Lektor/cand.negot., Erhvervsakademi MidtVest

Election Year 2019-2023

Eastern Jutland Private

Electionarea VI

(Western Jutland)

Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Morsø, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Thisted and Viborg.

Benny Kirkegaard

Direktør hos Landbo Limfjord i Skive

Election Year 2018-2022

Western Jutland Private

Grethe Hassing

Direktør for Boligselskabet Viborg, landinspektør, HD

Election Year 2018-2022

Western Jutland Corporate

Henrik Brændgaard

Erhvervsrådgiver hos Nybolig Erhverv i Herning, HD i finansiering og kreditvæsen

Election Year 2018-2022

Western Jutland Private

Kristian Dalsgaard

Advokat (Smith Knudsen Advokatfirma)

Election Year 2018-2022

Western Jutland Corporate

Leif Michael Schrøder

Ejendomsmægler og valuar, bygningskonstruktør B.T.H., indehaver af Mæglerhuset Schrøder i Holstebro

Election Year 2018-2022

Western Jutland Private

Lene Christensen

Direktør (Bach Gruppen A/S)

Election Year 2018-2022

Western Jutland Corporate

Martin Merrild

Gårdejer (formand for Landbrug & Fødevarer)

Election Year 2018-2022

Western Jutland Corporate

Steffen H. Damsgaard

Formand for Landdistrikternes Fællesråd

Election Year 2018-2022

Western Jutland Private

Electionarea VII

(Northern Jutland)

Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Norddjurs, Rebild, Randers, Vesthimmerland and Aalborg.

Bettina Egerland

Adm. direktør i og stifter af Conscius A/S, uddannet MSc International Business Economics

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Corporate

Erik Mouritsen

Vicekommunaldirektør, Direktør for Sundhed, Kultur og Omsorg i Randers Kommune

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Private

Henrik Thorlacius-Ussing

Adm. direktør for Lindenborg Gods A/S, uddannet civ.ing. og HD(R)

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Corporate

Jens Otto Størup

Adm. direktør i DGI

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Private|Board member

Lars Fredslund

Advokat (Advokatfirmaet Grønbæk & Huuse)

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Private

Lars Henrik Brixen Hejlesen

Senior Manager (underdirektør) - Head of Propulsion and Business Development & Strategy – MAN Diesel & Turbo

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Private

Martin Andreasen

Gårdejer, Brønderslev

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Corporate

Ole Nielsen

Direktør for Himmerland Boligforening

Election Year 2017-2021

Northern Jutland Corporate

Bond owners

Arne Juul

Direktør, Slagelse Boligselskab

Election Year 2017-2021

Bondholder

Bjarne Thorup

Direktør i Thorup ApS, bestyrelsesmedlem og investor, fhv. investeringsdirektør i BankInvest

Election Year 2017-2021

Bondholder

Bo Jørgensen

Adm. direktør

Election Year 2020-2024

Bondholder

Carsten Hansen

Selvstændig PA-rådgiver, tidligere MF og boligminister

Election Year 2020-2024

Bondholder

Christina F. Bustrup

Pensionsdirektør hos Tryg

Election Year 2017-2021

Bondholder

Gitte Grønbæk

Bestyrelsesmedlem, cand.agro., Executive MBA, Executive Board Programme

Election Year 2019-2023

Bondholder

Hans Erik Lund

Direktør (Boligselskabet Sct. Jørgen, Viborg)

Election Year 2019-2023

Bondholder

Helle Busck Fensvig

Adm. direktør i Arnold Busck A/S

Election Year 2018-2022

Bondholder

Janus Skak Olufsen

Godsejer og advokat (DAHL Advokatpartnerselskab)

Election Year 2019-2023

Bondholder

Jesper Loiborg

Direktør, bestyrelsesmedlem, uddannet cand.merc., ejendomsmægler og valuar

Election Year 2019-2023

Bondholder

Jørgen Wisborg

Adm. direktør (OK a.m.b.a.)

Election Year 2017-2021

Bondholder

Jytte Reinholdt

Direktør (Fynsk Erhverv)

Election Year 2018-2022

Bondholder

Lars Axelsen

Adm. direktør i Grundejernes Investeringsfond og BvB, cand.polit.

Election Year 2018-2022

Bondholder

Lars Sylvest

Bestyrelsesmedlem, fhv. koncernfinansdirektør (Grundfos-koncernen), uddannet cand.oecon

Election Year 2017-2021

Bondholder

Lone Andersen

Gårdejer, Tarm

Election Year 2020-2024

Bondholder

Lone Jager Lindquist

Professionelt bestyrelsesmedlem

Election Year 2019-2023

Bondholder

Marie Louise L.M. Friderichsen

Godsejer, projektleder med ansvar for bæredygtig turisme i Gate 21, uddannet cand.jur.

Election Year 2017-2021

Bondholder

Mette Kirstine Agger

Managing Partner (Lundbeckfonden Ventures)

Election Year 2020-2024

Bondholder

Mette Ravn

CEO på Vingsted Hotel- og Konferencecenter i Vejle, uddannet revisor

Election Year 2020-2024

Bondholder

Ole Skovbøll Jensen

Gårdejer, selvstændig rådgiver og partner, Eskerod & Skovbøll, uddannet agrarøkonom og HD i finansiel rådgivning

Election Year 2018-2022

Bondholder

Palle Adamsen

Adm. direktør i Lejerbo

Election Year 2017-2021

Bondholder

Peter Christophersen

Direktør i LP af 15.08.2007 ApS, uddannet cand.scient.

Election Year 2020-2024

Bondholder

Teddy Jacobsen

Direktør (TJ Management ApS)

Election Year 2018-2022

Bondholder

Thomas Dyhrberg Nielsen

Økonomidirektør i PFA Pension, cand.merc.aud.

Election Year 2018-2022

Bondholder

Thomas Garth-Grüner

Godsejer og selvstændig konsulent, MBA, HD

Election Year 2018-2022

Bondholder

Staff-elected

Inge Sand

Seniorlandbrugsrådgiver i Nykredit

Election Year 2020-2024

Staff-elected

Kristina Andersen Skiøld

Formand for Finansforbundet NYKREDS

Election Year 2020-2024

Staff-elected

Lars Bang Falkeborg

Senioranalytiker i Nykredit

Election Year 2020-2024

Staff-elected

Olav Bredgaard Brusen

Næstformand i Finansforbundet NYKREDS

Election Year 2020-2024

Staff-elected